Програма  «Виміри життя. Здоров’я» (Іваницька О.М.)

Ведуча: Доброго здоров’я всі слухачам радіо Ера ФМ.

Це програма «Виміри життя. Здоров’я». З вами я, Марина Фіалко. Сьогодні ми будемо говорити про те, чим корисне і чому потрібне дітям санаторно-курортне лікування. Ми вже якось так звикли вважати, що санаторний відпочинок - це доля людей у віці, коли організм дає збій і його варти підтримати. Однак це не так, дитячий організм також потребує підтримки і загартування, тож про особливості сімейного санаторно-курортного оздоровлення і лікування ми будемо говорити з гостею нашої студії. З нами сьогодні Головний лікар, директор санаторію «Янтар» - Оксана Михайлівна Іваницька.

Іваницька О.М. Доброго дня.

Ведуча: Чому саме таку теми ми обрали сьогодні для нашої розмови, тому що намітились деякі тенденції в санаторно-курортному лікуванні, можливо через те, що люди дещо економлять гроші, а можливо через те, що дійсно, більше популярним і більш корисним вважають сімейний відпочинок. Поєднання оздоровлення, і лікування і сімейного відпочинку разом із дітьми, тому чимало санаторіїв мають відділення матері і дитини хоча повністю їх можна називати матері, батька і дитини. Як ви ставитесь до такого оздоровлення, на скільки ефективним  може бути оздоровлення і корисне, коли родина відпочиває разом і разом оздоровлюється. Як дорослі так і діти отримують таке оздоровлення.

Іваницька О.М. Звичайно, тільки позитивно. Позитивними перевагами відпочинку є те, що хвора дитина почуває себе комфортно в першу чергу. Мама, тато біля дитини, психоемоційний настрій дитини є абсолютно позитивний, і легко іде на видужання і набагато простіше контролювати дитину у виконанні тих приписів, які рекомендує лікар при санаторно-курортному лікуванні і слідкувати за тим, щоб ці всі побажання, всі приписи, це все назначене лікування виконувалось належним чином.

Ведуча: Але як відомо, кожна мама є лікар для своєї дитини. Це не заважає лікарям санаторіїв проводити своє лікування? Тому що мами завжди вносять якісь корекції.

Іваницька О.М. Нема чого гріха таїти, звичайно мами вважають що саме вони знають найбільше про дитину, але в нашому санаторії працюють дуже кваліфіковані лікарі-педіатри, педіатри зі стажем, які вміють спілкуватися із дітьми, і звичайно сама важка частина роботи, це спілкування з мамами. Але успішно співпрацюють, вміють переконувати і все вдається.

Ведуча: При лікуванні дитини потрібно домовлятися, як батькам, так і лікарям. А якщо це санаторій загальнооздоровчого профілю, то зрозуміло. Поєднання сімейного відпочинку і сімейного лікування, воно в показах як для дорослих, так і для дітей. Але якщо це вузькопрофільне захворювання, вузькопрофільні  санаторії, тоді як? Яким чином, якщо профіль захворювання у дитини, у мами і у батька зовсім інший?

Іваницька О.М. Ця проблема вирішується достатньо просто. У нас, в санаторії, є дві кімнати для перебування діток, в той час коли батьки можуть повноцінно приймати назначене їм лікування. Працюють в цих кімнатах досвідчені педагоги, це люди з вищою педагогічною освітою, які вміють зайняти дитину, під час навчального року провести навчальні заняття з дітьми, можна проконтролювати виконання домашніх завдань і надати відповідну допомогу, що потрібно дитині.

Ведуча: Але, є, напевно, якісь рекомендації, які профілі санаторіїв більше підходять для сімейного відпочинку.

Іваницька О.М. Загальними показами для перебування на курорті Трускавець є три основні напрямки. Перше - це захворювання шлункового-кишково тракту, включаючи особливо гепатобіляарну систему, тобто патології печінки, жовчного міхура, підшлункової залози. Другий великий напрямок - це захворювання сечовидільної системи. І третій напрямок, який вже став дуже актуальним - лікування захворювань обміну речовин.  Сюди входить цукровий діабет, дуже актуальна проблема в нашому суспільстві, сюди входять інші патології ендокринних залоз, якщо рахувати дітей, то це є ацетономічний синдром, який також стає актуальним в нашому суспільстві, ну і для дорослих, напевно всі чули про таке захворювання як подагра, якому не надається відповідна увага. Це серйозне захворювання і чудесно лікується на курорті Трускавець.

Ведуча: І фактично, саме за цими профілями бажано їздити на курорт.

Іваницька О.М.  Це є оптимальне лікування з саме великим коефіцієнтом ефективності.

Ведуча: Хотіла розпитати вас більш детально саме про цукровий діабет. Нещодавно ми мали всесвітній день боротьби з цією недугою, з цукровим діабетом. Чимало було запитань і в нашому ефірі, стосувалися вони саме способу життя, як потрібно жити з цією недугою. Нажаль, поки що, це не виліковна хвороба. Зрозуміло, наука не стоїть на місці, і зроблено багато відкриттів, вдосконалено методи лікування, і ці методи лікування допомагають людям вберегти життя з діабетом, і дають шанс на максимально комфортне існування. Тобто фактично, можна зробити такий висновок, що діабетик має запам’ятати, якщо він не буде керувати цукровим діабетом, то діабет буде керувати його життям. Як у цьому плані можна допомогти і дитині, тому що дитячий діабет, на сьогоднішній день має зростаючи показники захворювання. Як може допомогти санаторно-курортне лікування дитині-діабетику і батькам, якщо це вже дорослі, у цьому плані, навчитися керувати цією недугою, реабілітація, періодичність під час лікування. 

Іваницька О.М. В нашому санаторії існує реабілітаційне відділення для лікування дітей у супроводі батьків, хворих на цукровий діабет і для лікування дорослих, хворих на цукровий діабет. Слід зауважити, що цукровий діабет має два типи. Перший - інсулінозалежний діабет, який, нажаль, без введення препаратів інсуліну лікуватись не може. І нажаль, всі дітки хворіють саме цим видом діабету. Це є абсолютна недостатність інсуліну в організмі. Хоча, слід зауважити, що є світлі проміжки в перебігу дитячого діабету і можуть бути періоди, коли діти суттєво знижують кількість введеного інсуліну і навіть можуть обходитись без нього. І другий тип, це є перевага дорослих, коли грубо порушуються принципи харчування, коли вживається велика кількість рафінованих продуктів, розвивається ожиріння, спадковість тут грає величезну роль, гіподинамія, і всі ці фактори, характерні для нашого сучасного життя, нажаль, приводять до цукрового діабету другого типу.

Ведуча: Це більш набутий цукровий діабет.

Іваницька О.М. При першому типі діабету, також набутий буває, спадковість спадковістю, але часто після вірусних захворювань, після стресових ситуацій дітки починають хворіти цукровим діабетом. Не завжди бета-клітини виробляються. Так от, повернуся до цукрового діабету другого типу. В нас існує реабілітаційне відділення. Путівки самі довготривалі, це  єдині путівки, лікування по котрих триває 24 календарних дні. Ці пацієнти приїжджають до нас,особливо дітки у супроводі батьків, після вперше виявленого цукрового діабету, після стаціонарного лікування, коли їм на стаціонарному лікуванні підбирається доза інсуліну, спосіб та кратність інсуліну і після такого лікування, коли дітки з декомпенсованого цукрового діабету переводяться в стадію компенсації вони приїжджають до нас на санаторно-курортне лікування на 24 дні закріпити ефект від лікування у стаціонарі. Важливу роль тут, як ми вже згадували, грає співпраця з батьками. У цілому світі проблема цукрового діабету стоїть гостро, але це не є захворювання, це є спосіб життя. І, звичайно, цьому способу життя повинні сприяти всі члени родини. Хоча існує переконання, особливо закордоном, і це впроваджується в життя, що дитина може їсти все. Основне чітко дотримуватися введення певних доз інсуліну і чітко рахувати ті калорії, які переводяться в хлібні одиниці і чітко контролювати кількість оцих одиниць, яких вона з’їдає. Потрібно постійно контролювати свій цукор. І контролювати те, що ти їси. Дійсно, дієта це є єдиний вихід у способу цього життя. Наріжний камінь у лікування цукрового діабету.

Ведуча: Тобто, якщо говорити, то санаторно-курортне лікування або санаторно-курортну реабілітацію, яку проходять хворі  на цукровий діабет, все зводиться до того, що людина має привчити себе до контролю цієї хвороби має якимось чином пристосуватися до тієї дієти, яку пропонують лікарі. Дієтотерапія дуже важливий напрямок, якщо говорити про лікування в санаторіях і профілактика взагалі. А якщо говорити про людей хворих на цукровий діабет, то дійсно є продукти, які й дозволяються, а які не дозволяються. І дехто з хворих просто собі так легковажно вважають що можна з’їсти ті продукти, які дозволяються, в яких вміст цукру найменший чи ті продукти харчування тобі підходять і можна з’їсти їх в великій кількості, але тут теж можуть бути негативні результати.  Наскільки важливо при захворюваннях, особливо при цукровому діабеті і при захворюваннях травної системи, ендокринної, сечовидільної системи, наскільки важлива дієтотерапія?

Іваницька О.М. Дієтотерапія є дуже важливою. На жаль, в нас склалося враження, що їсти треба рафіновані продукти, особливо дітям часто практикується в кольорових обгортках різні непотрібні продукти. І коли приїжджають до нас в санаторій, таки звучать думки”Боже, стомився від дієти...”. І коли починаєш пояснювати людині, що це є нормальне харчування, а те, що ви їсте вдома, це, на жаль, є погана дієта. Люди  набагато краще себе почувають після того, як впорядковують харчування в санаторіях, в них іншого виходу немає, і вони починають розуміти як потрібно харчуватися. Але я би хотіла зауважити, що на курорті Трускавець лікування проводиться в декілька напрямках. Наріжний камінь це є дієтотерапія і режим відпочинку на курорті, людина відпочиває, що є дуже важливим фактором у лікуванні тої чи іншої патології. Другий напрямок лікування дуже важливий - це є вживання наших мінеральних вод. Дуже серйозний вплив на організм, особливо всім відомої мінеральної води «Нафтуся» Трускавецького родовища,  бальнеологічні процедури, фізіотерапевтичні процедури, які по показах назначаються кваліфікованими лікарями і це комплексне лікування дає досить хороші результати.

Ведуча: А чи можна вилікувати повністю недугу, зокрема мінеральною водою? Якщо говорити про цукровий діабет, чи можна вилікувати цукровий діабет, хворобу, яку називають невиліковною?

Іваницька О.М. Нажаль неможна, не будемо себе обнадіювати. Знаходитись у стані компенсації, коли всі показники і вуглеводного і жирового білкового обміну є на належному рівні це важка, серйозна праця пацієнта, лікаря, батьків, коли це йдеться про дітей. Неможливо вилікувати однією мінеральною водою, нажаль, цукровий діабет.

Ведуча: Люди, які відпочивають в санаторіях, зокрема, в котрому можна попити мінеральної води, однодумно запасаються мінеральною водою і вдома продовжують лікування або ще й лікують своїх рідних. Як ви ставитеся до того, що можна запастися водичкою і привезти її додому, а потім далі продовжувати лікування?

Іваницька О.М. Наші мінеральні води «Софія» і «Марія», є в нас таке джерело №1 і джерело №2, ними можна запастися і можна 10-15-20 днів вживати. Основна наша вода, це слабомінералізована вода «Нафтуся» з великим вмістом органічних речовин Трускавецького родовища, вона не консервується, і запастися нею неможливо. Немає ніякого сенсу запасатися, тому що активна вона є протягом 2-4 годин, після того, як вона отримана з джерела. Тому пити її потрібно тільки в бюветах, максимум 2-4 години. Але, знов ж таки, треба враховувати посуд, в якому вона зберігається, температурний режим, при якому вона зберігається. Спеціально для нашої мінеральної води «Нафтуся» в класифікації мінеральних вод було створене місце. Немає аналогів подібно нашої води і вода ця називається слабомінералізована, тобто неорганічних речовин в ній міститься 0,6-1 грам на літр. Це вода дуже низької мінералізації і з великим вмістом органічних речовин. Отака її характеристика.

Ведуча: Якщо говорити про санаторно-курортне оздоровлення сімейне, то з якого року приймають на лікування дітей із батьками? Є якісь правила внутрішні, що організм потребує такого лікування, але з якого віку?

Іваницька О.М. Уже більш-менш повноцінне лікування в плані бальнеології ми можемо назначати діткам з 4 років. І відповідно, соціальні путівки, діткам надаються з 4 років. Бувають виключення, коли ми приймаємо дітей віком 3 роки 10 місяців, але старатись потрібно після 4 років, тому що лікування буде повноцінніше.

Ведуча: А підлітки можуть лікуватися самі?

Іваницька О.М. Дитина в Україні рахується від 4 до 18 років. В плані санаторно-курортного лікування, звичайно. Діти на курорті приймаються і лікуються.

Ведуча: Як ви сказали, що курс лікування цукрового діабету найдовший - 24 дні. Хоча традиційно санаторно-курортне лікування і було 24 дні.

Іваницька О.М. Зараз 21. Чорнобильські путівки та путівки фонду захисту інвалідів 18 днів. Тобто встигаємо пролікувати за цей термін.

Ведуча: Зокрема якщо це йдеться про травну систему, ендокринну систему, сечовидільна система - то там по 18 днів путівки?

Іваницька О.М. Панство їздило в минулому та позаминулому сторіччі, відколи відкрито курорт Трускавець на все літо, це було 2-2,5 місяці, до 3 місяців, і це не шкодило. Зараз таких клієнтів немає. Хто купує путівки і люди які можуть собі це дозволити знають, що в нас є випадки, коли люди купують путівки на 30-35 днів.

Ведуча: Тобто, фактично, це вже найдовший період оздоровлення?

Іваницька О.М. Хто собі як може дозволити.

Ведуча: А якою має бути періодичність реабілітації в санаторіях, зокрема якщо ми говоримо про хворих на цукровий діабет? Ви кажете, що є якісь показання, якщо це після лікування стаціонарно, якщо це вперше виявлено цукровий діабет, зокрема у дитини, то варто поїхати до санаторію, але періодичність - раз в рік, раз в пів року?

Іваницька О.М. Є такий жарт в Трускавці, що перших три роки треба приїжджати кожний рік, а потім кожний рік. Взагалі, ми рекомендуємо повторювати санаторно-курортне лікування вже через пів року, при 6-8 місяців  після проведеного санаторно-курортного лікування повноцінного можна повторно їхати на курорт.

Ведуча: А має значення пора року? Загострення хвороб більше не весну йде.

Іваницька О.М.  Звичайно грає роль пора року але не в випадку цукрового діабету. Нам відомо по біоритміці, по дослідженнях і по нашій практиці загально прийнято, що захворювання шлункового-кишково тракту дають загострення весна-осінь. Томи ми повинні попередити їх і приїхати в кінець зими, на кінець літа.

Ведуча: Які сучасні методики  пропонують щодо лікування на курорті цукрового діабету?

Іваницька О.М. Більше 130 методик використовується в нас для лікування наслідків цукрового діабету. Це є потужна бальнеологія та фізіотерапія. В першу чергу ми лікуємо ускладнення цукрового діабету. Це є патологія судин, так звана діабетична ангеопатія, діабетичні полінейропатії, артропатії, ретинопатії. Здавалось би, ну що цукровий діабет? Підвищений цукор, так й підвищений цукор. Що його лікувати? Ну будемо жити з цукром на 15-20 і вище. Але, на жаль, уражуються в першу чергу судини. Кожний орган нашого організму пронизаний судинками, як всім це відомо, і порушення функціонування судин веде до порушення всіх органів і систем. Відоме всім таке ускладнення, як діабетична стопа. Це є порушення функції нижніх кінцівок, дистальних відділів, коли йде ураження і судин, і нервових закінчень периферичних за відповідними наслідками, з відповідною клінікою. Так от, в наших санаторіях використовується потужна бальнеотерапія, зокрема можна приймати ванни, вуглекислі в першу чергу, загальні, можна приймати ванни мінерально-перлинні з добавками, з пирозонами, локальні ванни, нижньовихреві ванни. Ручні вихрові ванни, зі скипидаровими добавками, хвойний, валер’яновий екстракт, бишофіт. Потужна фізіотерапія - це преформовані природні фактори, які використовуються для покращення трофіки, для покращення живлення кінцівок, які покращують функцію і судин і периферичних нервових закінчень. І це все сумарно разом з прийомом мінеральних вод, разом з дієтотерапією, разом з фізичними навантаженнями, а в нас є зал лікувальної фізкультури з дуже кваліфікованими інструкторами, в нас є тренажерний зал, басейн, це все разом дає можливість отримати хороший результат при курортному лікуванні як дітей так і дорослих.

Запитання (Олександр, м. Донецьк)

Я пенсионер, живу по инвалидности желудочно-кишечного тракта. Ни разу не был в Трускавце. И меня интересует вопрос такого характера: Скажите, а какие у вас есть воды, где самая причина многих заболеваний эндокринной и содержат йод и в какой форме? Есть ли у вас такой, который не боится температуры, термостойкий и по эффективности и безопасности не было аналогов в мире?

Іваницька О.М. Вода, яка містить в статистично достовірну діючих концентраціях йоду в Трускавці не має. Я тільки хочу запитати, чому у вас іде акцент на йод? Йод при патології кишково-шлункового тракту іде подразнюючим фактором, він не є показаним для прийому. Тобто потрібно бути дуже обережним з прийомом йоду. Навіть певний перелік медикаментів, які містять йод і при патології кишково-шлункового тракту вони протипоказані.

Запитання (Наталя, м. Ужгород)

Я хотіла запитати, моїй дитині 5 років, у неї нічне недержання сечі. Чи лікують у вас такі діагнози? Та чи є соціальні путівки для багатодітних сімей?

Іваницька О.М. Соціальні путівки і отримання їх потрібно вирішувати по місцю проживання. Енурез - нічне нетримання сечі, в Трускавці лікується досить успішно, традиційно, багато років, багато напрацювань. Підключається в комплексне лікування обов’язкове відвідування психотерапевта. Є відповідні курси лікування в плані психотерапії, які разом з фізіотерапією, якщо потрібно з медикаментозною терапією, дають хороші результати лікування енурезу. В нас, в санаторіях, тільки лікування батьків із дітьми.

Запитання (Павло, м. Київ).

Лікарі рекомендують для дієтичного харчування, для профілактики ряду захворювань вживати висівки - вівсяні, пшеничні, а також продукти з високим вмістом інуліну. Що ви скажіть на цю тему і чи ви пропонуєте в своєму санаторії хворим такі продукти  як висівки?

Іваницька О.М. Пропонуємо, звичайно. І для пацієнтів з цукровим діабетом в нас проводиться випікання спеціальних виробів саме з висівок. Висівки дуже корисна річ, якої би крупи вони не були і основна їх дія це покращення функції моторики шлунку кишково-шлункового тракту, оскільки це є груба клітковина, дезинтоксикація, в якійсь мірі, тому що вони забирають на себе шкідливу речовини, особливо в кішківнику і це не є рафінований продукт. А не рафіновані продукти завжди корисні.

Запитання.

Я не навичок для Трускавця, я бував там раз 7 у своєму  житті, а потім відпала така необхідність. Зараз у мене, мабуть у зв’язку з сьогоднішньою передачею з’явилась така необхідність знову побувати в Трускавці. Але в мене є така застереження - тиск підвищений, ну і після операції на серце. Як це буде співвідноситись з моїм лікуванням?

Іваницька О.М. Є, звичайно, загальні проти покази. В нас є досить пацієнтів не тільки після стентування, але після ортоконорарного шунтування, по 4-5 шунтів і люди успішно приїжджають до нас. На рахунок гіпертонії, її просто потрібно стабілізувати і підібрати оптимальне медикаментозне лікування.

Організм повинен бути стабільним. Підібране адекватне лікування для того щоб не біло великих гіпертонічних кризів, стабільної стенокардії або гіпертонії, тоді прошу приїжджати до нас, наші лікарі враховують все.