Програма «Виміри життя. Здоров’я» (Яцюк В.М. )

Ведуча: Мої вітання, це програма «Виміри життя. Здоров’я». Гостем сьогодні є головний лікар санаторію «Алмаз» «Трускавецькурорту» - Володимир Яцюк.

Яцюк В.М. Добрий ранок

Ведуча: Ще триває осінь, і як ми всі знаємо, і найпоширеніше поняття що ця пора це період загострень хронічних захворювань. Вони, звичайно, потребують додаткових звернень до спеціалістів, додаткових профілактичних заходів в спеціальних оздоровчих закладах. Я впевнена, що саме у цей період, з загостренням певних хвороб, до вас приїжджають більше людей. Чи справді це так, чи справді осінь така багата на хвороби  і з якими саме проблемами звертаються до вас?

Яцюк В.М. Ви праві, найчастіше загострення, особливо шлунково-кишкових захворювань, відбувається восени і на весні. Тому я вважаю, що люди, які мають захворювання цих органів і систем, повинні приїжджати саме в цей час, зараз, жовтень-листопад місяць і на весні лютий, березень, квітень, травень місяць. Сам Трускавець славиться тим, що дуже ефективно лікує не тільки гастроентерологічну патологію, але і урологічні патологію, захворювання обміну речовин, це є цукровий діабет, сечокислі діатези, ожиріння та інше. Найчастіше, що стосується шлунково-кишкових захворювань до нас приїжджають люди з хронічними гастритами, виразковою хворобою, захворюваннями гепатобіліарної системи - це є і холецистити, жовчнокам’яна хвороба, захворювання кишечника - це є коліти та ентероколіти, синдром подразненої товстої кишки. І мушу сказати що люди, які страждають цими захворюваннями, можуть дістати в Трускавці досить високоефективне захворювання з хорошим і довготривалим результатом. Тому що, перш за все, це є королева мінеральних вод України «Нафтуся», яка дає і сечогінну дію, яка дає жовчогінну дію, яка має протизапальний ефект, дуже добре чистить печінку, посилює імунологічні властивості організму, плюс наша бальнеотерапія. Для таких хворих з гастроентерологічними захворюваннями можемо запропонувати різного роду мінеральні ванни і мінерально-перлинні ванни, ванни з різного роду добавками, перозонами, іншими добавками. У нас досить розвинуте теплолікування  на основі озокеритотерапії, крім того є сучасна високоефективна фізіотерапія, за допомогою якої ми можемо так само реабілітувати відповідні органи чи системи. Крім того, мушу вам сказати, що досить ефективно лікується і урологічна патологія, адже загально відомо, що Трускавець є єдиним урологічним курортом не тільки в Україні, але й в Європі. До нас приїжджають хворі з сечокам’яною хворобою як з наявністю каменів так і без них, приїжджають з запальними процесами в нирках, в сечовивідних шляхах, це пієлонефрити, цистити, приїжджають з сечокислими діатезами. Трускавецька «Нафтуся» це єдина вода, яка безпосередньо впливає на сечостатеву систему і дає досить високий  реабілітаційний ефект. Якщо приїжджають такі хворі ми повинні пам’ятати, що при лікуванні урологічної патології в Трускавці, рецидиви захворювання спостерігаються в 3-4 рази менше ніж без Трускавця.

Ведуча:  Це офіційна статистика?

Яцюк В.М. Є загально статистичні данні, наприклад, що хворі сечокам’яною хворобою, як правило 39-40% мають наявність конкрементів. Якщо ці конкременти забрати чи то операційним шляхом, чи безопераційним дробленням каменів, який до речі є в Трускавці, то рецидиви у них, як правило виникають через рік-півтора. Хворий, який хоча б один раз на рік приїхав на 14-18 днів, пройшов курс реабілітаційного лікування, у них рецидивні камені спостерігаються тільки в 8-10% випадків, тобто в 4 разів менше, і це  говорить саме про себе. Я вже працюючи 30 років на курорті можу сказати, що є хворі, яких я дуже добре знаю, які щороку приїжджають як “отче наш” на курорт для лікування. Вони знають, що будь яку хворобу краще попередити, ніж потім її тяжко лікувати, і тому, навчені своїм гірким досвідом, вони завжди вибирають час для того, щоб приїхати на два-три тижні, щоб пройти курс реабілітаційного лікування.

Ведуча: Пане Володимире, але справді, це уже такі прив’язані люди, які пройшли курс лікування, тому що завели свій організм в глухий кут і нарешті знайшли вихід із свого становища, чи все-таки профілактично є бажаючі приїжджають, відпочивають і лікуються і відповідно їхні проблеми, їхні хвороби, вони можуть або зовсім не з’явитися, тому що вони постійно будуть підтримувати своє здоров’я на рівні?

Яцюк В.М. Оскільки ми зараз говоримо про урологію, я можу сказати що камінь це не є причина захворювання, це є наслідок хвороби, це є порушення обміну речовин, який нікуди не дівається, і в результаті якого утворюється каміння. І потім є проблема чи операційна чи безопераційна ці камені треба забирати. І от про що я говорю, що люди вже самі знають, що приїхавши хоча би раз на рік в Трускавець промивши нирки, промивши сечоводи, сечовий міхур вони знають, що рецидивного каменя щонайменше за рік-півтора в них не буде. Тому вони вважають, що і дешевше і краще пройти курс попереднього реабілітаційного лікування для того, щоб не з’явились камені, щоб потім не було цих проблем. Тобто, я кажу ще раз, гіркий досвід їх навчив, тому вони і приїжджають.

Ведуча: Якщо говорити далі про камені, які ви згадали, чому саме у вас дроблять камені лише в нирках, а в жовчному міхурі робити не можна?

Яцюк В.М. Справа в тому що жовчний міхур анатомічно зроблений так, що вихід жовчного міхура має лише 3-4 мм. Якщо наприклад є великий камінь там сантиметровий, чи більший і т.д. при роздробленні його ми не можемо дати гарантії що фрагменти, які утворяться будуть менші ніж вихід з жовчного міхура. Тому ті фрагменти при виході можуть закупорити жовчний міхур, що закінчиться на операційному столі. Тому в принципі, дробленням каменя на жовчному міхурі не тільки в Трускавці не займаються, не займаються ніде. Що стосується дроблення в нирках і сечовидільних шляхах, тільки в Трускавці ця послуга надається повністю, комплексно. Тому що не є проблемою роздробити камінь чи в Києві, чи в Донецьку, чи в Дніпропетровську, чи закордоном, але тільки в Трускавці ми дробимо камені, і крім того, використовуємо спеціальні методики лікування які дозволяють вивести фрагменти дроблених каменів з нирок сечовидільних шляхів. Людина їде чиста, в понятті того що в неї немає солей, немає каміння. Бо знову ж таки, в інших закладах вам роздробили камінь, а далі уже ваші проблеми що ви будете з цими осколками робити. Мушу сказати що після дроблення каменів людина яка залишається на реабілітацію  в Трускавці отримає відповідну специфічну терапію, знов ж таки це є і фізіотерапія, ампліпульсотерапія, це є спеціальні бальнеологічні ванни, це є теплові процедури озокеритові на поперек, що дає можливість в 30% випадків на протязі першого тижня після дроблення вивести фрагменти з організму, а за 18-20 днів це гарантовано то що людина поїде додому без цих фрагментів, без цих камінців, без того піску.

Ведуча: Скажіть будь ласка, люди приїжджають уже попередньо обстеженими, із направленнями, із якимись своїми сподіваннями до вас, чи приїжджають просто із  валізою і говорять: «Зробіть мені обстеження, я хочу бути здоровим».

Яцюк В.М. Буває по різному. В принципі основна маса людей вже приїжджають обстеженими, які вони пройшли дома, отримали результати спостереження, результати аналізів місцевих, сімейних лікарів, які спостерігали пацієнта на протязі довшого часу і зрозуміло, що курортному лікарю в такому випадку легше. Тому що коли він приїжджає з готовими обстеженнями людина з першого дня перебування на курорті може відразу отримувати відповідне лікування. Тобто менше часу втрачається на обстеження. Але якщо людина приїжджає із-за кордону чи людина приїжджає без санаторно-курортної карти немає проблем щоб лікар надав відповідний комплекс діагностичних обстежень, 2-3 максимум дні для того щоб здати ті, чи інші клінічні чи біохімічні аналізи - крові, сечі, ультразвукове дослідження, радіологічне дослідження  інші методи, для того, щоб можна було чітко розібратися в причинах хвороби, на якому вона етапі, для того щоб надати ефективне лікування. Тобто, якщо людина не має часу це зробити вдома вона спокійно може зробити це у нас, в Трускавці.

Ведуча: А взагалі, який оптимальний термін лікування для отримання хорошого реабілітаційного ефекту?

Яцюк В.М. Оптимальний варіант прибування в Трускавці є 18-21 день. Тому що часто люди приїжджають на 12-14 днів. Зрозуміло що деякі ефективні такі зсуви в лікуванні вони будуть, але не можу гарантувати, що цей ефект довготривалий. Якщо людина приїжджає на 2,5-3 тижні це дає можливість не тільки нормально пролікувати людину, а й гарантувати що позитивні зміни, які відбулися в організмі будуть ще досить тривалий час і після Трускавця.

Ведуча: Чи ведете ви якесь своє дослідження чи якийсь науковий ноу хау в напрямку того, якими хворобами сьогодні найчастіше хворіють українці, і як найкраще допомогти їм за ці 18-20 днів.

Яцюк В.М. Якщо говорити про статистику та, яка в нас є, то найчастіше приїжджають з наявністю захворювань серцево-судинною системою, це на першому місці. На другому місці це хвороба обміну речовин. Дуже зросла кількість хворих цукровим діабетом, велика кількість хворих з над вагою, ожирінням, що дає свої результати, тому я б сказав, що нема такого захворювання з яким не можна було б приїхати в Трускавець. Тому якщо в людини є проблеми з шлунковим-кишковим трактом, урологією, ожирінням, цукровим діабетом, гінекологією, серцево-судинними, легеневими захворюваннями я вважаю що людині необхідно приїхати в Трускавець тому що вона дістане специфічне хороше лікування. Враховуючи той кадровий потенціал, що ми маємо, а в нас дуже хороші лікарі, то я думаю, що ефект від прибування в Трускавці буде максимальний. Крім того є певна категорія людей, які вважають себе хворими. Є такий старий жарт, що немає здорових людей, є не до кінця обстежені. І мушу вам сказати, що це є так, тому що людина може вважати себе здоровою, але в сьогоднішній час, постійні стресові ситуації, десь однобоке і раціональне не зовсім екологічне харчування, воно все одно дає свій відпечаток на здоров’ї людини. Зараз дуже багато є людей, в яких просто знижений імунітет, знижена опірність організму. Зараз буде сезон захворювання ОРВі, грипу і т.д., тому будемо казати, що старші люди були стійкіші, ніж теперішні, тому що цей відпечаток 21 століття дає своє. Я вважаю, що людина, яка вважає себе здоровою повинна приїхати в Трускавець хоча б заради того, щоб пройти загальнооздоровчі програми, покращити свій імунітет, покращити опірність організму до різного роду захворювань. При чому є певні захворювання які прив’язані до певної професії того чи іншого пацієнта.

Ведуча: Скажи ким ти працюєш, і я скажу на що ти хворієш.

Яцюк В.М. Так, безперечно. Наприклад, зараз у нас успішно розвинена програма лікування синдрому хронічної втоми. Інакше ще її називають синдром менеджера. Це людина яка працює 28 годин на добу, постійно втомлюється, в стресових ситуаціях, не має часу зайнятися собою, що в кінцевому результаті приводить до депресивних станів. Тобто приїхавши щонайменше на 2 тижні в Трускавець з такою людиною будуть займатися і психотерапевти і терапевти, будуть відповідні комплекси лікувально-загальнооздоровчих процедур: басейн, ванни, аромо- і кольоротерапія, групова чи індивідуальна психотерапія наших провідних фахівців, тренажерні зали, лікувальна фізкультура і такий комплекс процедур дає можливість релаксувати людину на протязі двох тижнів та поставити її на ноги. Зрозуміло, що коли людина вертається додому, вона з новими силами приступає до роботи.

Ведуча: А буває таке, що люди думають що у них проблеми з кишково-шлунковим трактом, а ви знаходите ще плюс урологічні або інші захворювання.

Яцюк В.М. Дуже часто, згідно статистики у нас приблизно в 5% випадків вперше ставиться діагноз, коли людина приїжджає з одним захворюванням, а при обстеженні знаходяться інші захворювання. При чому не самі приємні, буває що діагностується і онкологічна патологія і інша серйозна патологія. В такому випадку ми маємо серйозну розмову з хворим, щоб він їхав додому і починав серйозне лікування тої патології, що ми найшли, при чому як правило той діагноз, який поставлено в Трускавці, він вдома і підтверджується.

Ведуча: Ще один плюс в нашій розмові знаходити якісь внутрішні резерви щоб їх поповнювати, сили свого організму або бути насторожі того, що є якась загроза. На сьогоднішній день ще дуже популярні серед населення процедури щодо очищення організму і багато хто не розуміє як це робити чи начитавшись на форумі якісь поради починають вдома якісь чистки. Скажуть, чи можна приїхати і почиститись, але під наглядом спеціалістів, у вас?

Яцюк В.М. Програма по очищенню організму є досить популярна серед наших хворих, особливо серед жінок. Є така фраза: що шкіра є дзеркало стану кишково-шлункового тракту. Наприклад, якщо жінка має якусь проблему зі шкірою і хоче займатися з косметологом, ні один грамотний косметолог не візьметься за проблемну шкіру, поки не буде проведено очищення організму, очищення печінки та кишечника. У нас для цього розроблені спеціальні програми. Перш за все це очищення печінки. Це є кюбажі з мінеральними водами які просто промивають печінкові ходи, знижують літогенність жовчі, жовч не застоюється. Крім того, проводяться спеціальні автоматизовані промивання кишечника відварами трав чи мінеральними водами, цей метод називається гідроколонатерапія. За допомогою 4-5 процедур можна нормально очистити кишечник і саме головне нормалізувати його мікрофлору, та яка повинна бути. Мінеральна вода та очищення печінки і кишечника в комплексі, буквально за два тижні можуть зробити те, що як кажуть “людина дістає крила”. Хочу вам сказати, що треба спробувати 1-2 рази гідроколонотерапію - очищення кишечника, для того щоб описати той стан, який людина відчуває, його просто не передати словами.  Тому, якщо є така потреба, треба їхати в Трускавець. Стандартний курс включає в себе: консультацію лікаря на початку, в середині, і в кінці лікування, промивання кишечника, сеанси синглетнокисневої терапії, (тому що атомарний кисень посилює окисновідновні реакції в організмі), низькочастотний ультразвук, який виводить солі і т.д., ЛФК, заняття на тренажерах.

Даний комплекс дає можливість за 2 тижні поставити людину на ноги.

Ведуча: І це плюс навчити людину правильно харчуватися? Тому що, якщо приїжджають з проблемами шлунку, кішківника, якщо є проблеми обміну речовин, значить люди щось схибили у раціоні харчування, у виборі продуктів, у виборі тих страв, які ми смакуємо.

Яцюк В.М. Ви праві, справа в тому, що дієтологія у нас ставиться у главі кожного захворювання, яке ми лікуємо. При будь-якому захворюванні, чи то є шлунково-кишковий тракт, чи то урологія, дієтологія стоїть на першому місці. Нажаль, в домашніх умовах люди харчуються іраціонально, те що є під руками, немає часу готувати, різне швидке харчування. Прибування в Трускавці дає змогу людині отримати повноцінне дієтичне харчування. У нас є спеціальна харчова лабораторія, яка контролює якість продуктів які поступають в нашій їдальні. В кожному санаторії є лікар-дієтолог який розробляє правильне харчування та спеціальні дієти, тобто для кожного хворого готуються страви по тій дієті, в залежності від його захворювань. В Трускавці хворі отримують дієтичне харчування екологічне чисте, і плюс ще екологічне чисте повітря, адже загально відомо що в Трускавці немає ні одного заводу, ні одної фабрики. Це є передгір’я Карпат, це  повний комплекс, він є допоміжний в лікуванні тої чи іншої патології, що хворі отримують.

Ведуча: Чи помолодшав ваш пацієнт? Чи можемо ми говорити, що приїжджають діти лікуватися і є у вас уже така стабільна дитяча аудиторія?

Яцюк В.М. Нажаль, будь-які захворювання, вони молодшають, тому якщо порахувати той контингент хворих який був двадцять років тому назад, і який є зараз зрозуміло, що всі захворювання молодшають в тому числі, нажаль, і діти. Така ситуація заставила нас створити спеціалізовані відділення для батьків з дітьми, відповідні умови  для їх перебування в наших санаторіях, щоб ми могли дати повноцінне лікування, як для дітей, так і для батьків. Приїжджаючи з дітьми, батьки можуть бути впевнені, що у нас є висококваліфіковані педіатри, які розберуться із захворюваннями дитини, проведуть відповідну діагностику, проведуть відповідне лікування.  Крім того створено відповідні умови для перебування дітей - це є і спеціалізовані ігрові кімнати, де діти можуть побавитися, коли батьки пішли на процедури, вихователі можуть побути з дітьми, крім того є спеціальні ігрові майданчики, які обладнані на будь-які вікові групи дітей, які перебувають в Трускавці.

Ведуча: А чи є обмеження у віці, чи навіть із немовлятами приїжджають?

Яцюк В.М. Приїжджають із немовлятами, особливо коли молода сім’я і немає з ким лишити дитину, але на лікування в Трускавець можна брати дитину починаючи від 4-х річного віку. Приїжджають із дітьми меншими, але таких дітей важко лікувати, тому що відповідні діагностики не пристосовані для таких маленьких дітей.  З другого боку, коли діти приїжджають з 4 річного віку і вище, в них, як правило, всі захворювання мають такий соматичний характер. Тут ще не має такої запеклої органіки, як в людей середнього чи похилого віку, а функціональні захворювання вони завжди легше піддаються  лікуванню і  краще ефективність. Тому з яким би захворюванням дитина не приїхала, чи то шлунково-кишковий тракт, чи то урологічна проблема, чи хвороба обміну речовин, ефективність лікування саме дітей в Трускавці досить велика.

Запитання (Иван, пос. Великорусское).

Я 8 лет назад был у вас в Трускавце. Меня интересует такой вопрос. Поскольку я русскоговорящий, для меня очень важно чтобы обслуживающий персонал разговаривал на русском языке. Отправляете ли вы на курсы свой персонал, для того чтобы они лучше владели русским языком? Второй вопрос - какие культовые сооружения есть на вашей территории, я имею в виду малые архитектурные формы, каплычки, например. Я имею в виду украинские церкви, потому что я помню в последний раз, когда я был, церковь был, но на окраине Трускавца.

Яцюк В.М. Проблемы нет, ни  у врачей, ни у медсестер на каком языке общаться с пациентами. Я всегда говорю, что нужно говорить с пациентом на том языке, на котором он говорит с тобой. Поэтому у нас нет необходимости посылать на специальные курсы, наш персонал спокойно владеет украинским и русским языком, очень много врачей владеет польским и английским языком. К нам приезжают пациенты из Германии, Польши и других стран и  никаких проблем не возникает.

В Трускавце на сегодняшний день есть церкви любых конфессий, это православная церковь Московского патриархата, это и Автокефальная православная церковь, и церковь Киевского патриархата и Греко-Католическая церковь, рядом в г. Дрогобыч есть синагога. Потому человек, который приедет в Трускавец для своего духовного общения найдет себе место, куда он может пойти.

Ведуча: Якщо говорити далі, то які є інші курорти, аналогічні Трускавцю?

Яцюк В.М. Нажаль, я не можу назвати жодного курорту аналогічному Трускавцю, тому що це єдиний курорт в Європі, в основі лікування якого лежать мінеральні води органічного походження. Будь який інший курорт, який би я не назвав, чи то в Україні, чи то за кордоном, це курорт, який лікує мінеральними водами на основі розчинених солей. У нас органіка нафтового походження унікальна. Наші пацієнти мають або в Трускавець, або аналогічні води є в Уругваї. Тобто їхати або в Трускавець, або в південну Америку. Альтернативи Трускавцю в цих питаннях не має.

Запитання.

Правда, що в Трускавці вода вже закінчується і воду возять з курорту Товтри (міста Сатанів)?

Яцюк В.М. Такі слухи пускають тільки конкуренти. «Нафтуся» в Трускавці була, є і буде. Не хочу зараз розкривати технологію, як природа формує «Нафтусю», але скажу одне, поки є дощі буде і «Нафтуся». Проблем з мінеральними водами в Трускавці не було, немає і не буде. З другої точки зору, ми ведемо спостереження за мінеральними водами, є відповідна служба, яка займається щоденним контролем стану мінеральних вод, тому раджу приїжджати в Трускавець і пити дійсно мінеральні води на основі органічних речовин. Що говориться про Сатанів я можу назвати ще декілька курортів, які десь асоціюють себе з Нафтусеподібними водами. Скажу що там більше реклами ніж реальностей.

Ведуча: А є якась різниця, в який сезон приїжджати лікуватись в Трускавець?

Яцюк В.М. Наша вода ефективна весь рік, будь то зима, чи літо, весна чи осінь. Я би радив приїжджати на весні чи восени. По перше, немає великого холоду і не має великої жари, по друге, завантаженість санаторіїв дещо менша, тому не має ніяких черг і людина комфортніше себе почуває.