Тема програми: Захворювання обміну речовин. Основні методи лікування цукрового діабету у санаторно-лікувальних закладах «Трускавецькурорт».

Гість програми: головний лікар філії ЗАТ «Трускавецькурорт» санаторію «Алмаз», кандидат медичних наук - Володимир Яцюк.

[27.04.2012]

Добрий ранок.

Пане Володимире, справді, проблема цукрового діабету, на сьогоднішній день є досить поширеною, і досить не приємно що все-таки є і хворі діти на цукровий діабет, які вже народжуються із таки діагнозом, а є й набутий цукровий діабет, який з роками приходить і ніхто ніколи б не думав, що може отримати ось такий діагноз. Скажіть будь ласка, якщо говорити і зосередитись суто на українських реаліях, ви як лікар, ви як людина, яка, напевно, щодня зустрічаєтеся із пацієнтами які  мають свої скарги, скільки все-таки хворих на цукровий діабет в Україні, і скільки з них приходять до вас на лікування? Який відсоток?

Дійсно, цукровий діабет це є дуже велика проблема. Це є проблема і 20-го століття і зараз ще більша проблема 21-го століття. Проблема стара, відома давно як солодка хвороба, хвороба солодкої сечі, але тільки в останнє століття вдалося розв'язувати цю проблему. Мушу сказати, що на сьогоднішній день цукровий діабет це є пандемія і в Україні і в світі в цілому. Якщо говорити в цифрах, то на сьогоднішній день в цілому світі офіційно зареєстровано більше ніж 250 мільйонів чоловік, при чому це є основна цифра. Ту цифру треба помножити на два, тому що дуже багато людей які не знають про свою хворобу. Не діагностовано, або латентний перебіг, лікуються від якихось інших захворювань, тому я думаю що ця цифра реально десь досягає до півмільярда. Якщо говорити про Україну, то знов ж таки, офіційно на сьогоднішній день зареєстровано 1,5 мільйона чоловік, але думаю що така цифра є на багато більша, тому що дуже багато людей мають не діагностовано форму або яка перебігає в легкій формі не зверталися до лікарів і тому не знають про цю проблему. До речі, по прогнозах, тільки в Україні десь приблизно до 2020 року буде офіційно зареєстровано до 4 мільйонів чоловік хворих на цукровий діабет. Це є офіційна статистика. До речі, хочу вам сказати, що в 2006 році ООН Генеральна Асамблея визнала цукровий діабет дійсно проблемою століття, при чому зверніть увагу це якщо так само приймалася резолюція Ген. Асамблеї по малярії та туберкульозу, по СНІДУ. Це все інфекційні захворювання, то цукровий діабет це є не інфекційне захворювання, але визнано дійсно таким захворюванням, яке може давати погіршення економіки, підривати устої любої держави.

Ну звичайно, тому що це справді соціальна проблема, якщо людина уже має цю ваду, цю проблему, то вона не повністю може віддаватися роботі, дуже великі вкладення в здоров'я цієї людини в поліклінічних відділеннях, ну і таке інше. Держава дуже багато витрачає на хворих на інсулін.

Із-за цукрового діабету американці порахували, що Сполучені Штати Америки, щорічно, тільки із-за хвороби цукровий діабет приблизно витрачають 1,5 мільярда доларів із-за цього захворювання.

Але якщо так говорити, ось ця невтішна статистика, що буде 4 мільйони хворих на цукровий діабет в Україні, скажіть будь ласка, чому? Тому що справді, це не інфекція, це не передається якось там повітряно-крапельним шляхом, через кровне передається. Чому відбувається цей збій в організмі?

Ну я мушу вам сказати що це дійсно це є хронічне прогресуюче захворювання, яке на сьогоднішній день до кінця вилікувати просто неможливо. Є дві основні форми цукрового діабету, це є так званий інсулінозалежний цукровий діабет, як його називають, перший тип, і другий тип не інсулінозалежний цукровий діабет, це є другий тип цукрового діабету. Якщо в першому випадку в інсулінозалежних є відносно мало, десь не більше 10% від всього цукрового діабету. Це, як правило, автоімунні процеси, які можуть виникати в наслідок якихось вірусних захворюваннях, вживання деяких медичних препаратів, токсичних речовин, які можуть викликати автоімунні процеси. Якщо говорити про другий тип діабету, не інсулінозалежний, до нього припадає абсолютна більшість, десь до 90%, то там причини є різні. Перш за все як генетична схильність, спадковість, і  зовнішні фактори. Ну я би сказав, що на сьогоднішній день ці зовнішні фактори більше виступають ніж генетична схильність. Перш за все це є ожиріння, так само проблема 21-го століття. Це є порушення в харчуванні. Це різного роду стресові ситуації: це є атеросклероз, атомічна хвороба серця, гіпертонія. Так само інші автоімунні захворювання, деякі лікарські препарати, все це в загалом призводить до розвитку цукрового діабету 2-го типу.

А є профілактика? Якщо говорити що все-таки спадковість існує, якщо люди знають що їхні батьки чи хтось із родичів хворів на цукровий діабет, то чи можна себе якось уберегти від цього?

Спадковість це не є вирок. Якщо є по генетичній лінії хворі родичі, які хворіли цукровим діабетом, то зрозуміло що в їх нащадків імовірність розвитку цукрового діабету десь збільшується приблизно на 9-10%. Якщо обидва батьки хворіли, то схильність збільшується до 40-50%. Але мушу, знову ж таки сказати, якщо 100 років тому цукровий діабет це був вирок, і людина обов'язково помирала, то на сьогоднішній день сучасні методи лікування, а особливо сучасні методи санаторно-курортної реабілітації дозволяють пацієнтам жити дуже довгий час. Знаний німецький лікар - діабетолог Манфред Рюмланд, який дуже багато зробив в Україні для розвитку діабетичної школи, сам особисто мені говорив, щ для нього діабет це не є вирок, це є просто стиль життя, і треба просто вчитися з ним жити і можна жити довго і довго і при тому повноцінно.

Скажіть будь ласка, чи були випадки, коли люди просто приїхавши відпочивати, як говорять у нас «підлатати здоров'я на наступний робочий рік» вперше дізнаються про свій діагноз в стінах курорту?

Так, ЗАТ «Трускавецькурорт», а це перш за все санаторії «Кристал», «Алмаз», «Янтар», «Рубін», «Весна» мають достатньо і діагностичних і лікувальних можливостей для лікування хворих, яким вже відомий діагноз цукровий діабет, так і розпізнавання діабету на ранньому етапі.  Я хочу сказати, що в принципі, ЗАТ «Трускавецькурорт», наші санаторії, ми не підмінюємо ні державну ні комунальну медицину, тому люди коли звертаються до себе по місцю проживанню так само можуть обстежуватися. Але мушу наголосити, що саме діагностичні можливості наших санаторіїв ЗАТ «Трускавецькурорт» є на багато більші, тому що на сьогоднішній день є дуже багато латентних, нерозпізнаних форм  діабету. Людина прийшовши в поліклініку зробила натще рівень цукру, він в неї  був нормальний, зробили нагрузочну криву, яка так само може не показати того, що у людини починається розвиток цукрового діабету. Тільки, наприклад, в санаторіях ЗАТ «Трускавецькурорт» можна зробити дуже такий тонкий аналіз, такий як С-пептид, чи рівень інсуліну,  чи визначити гліколізований гемоглобін які дають можливість з високою точністю сказати то чи є схильність у хворого до цукрового діабету. Справа в тому, що це є досить дорога апаратура. Сьогодні  в бюджетній медицині, нажаль, таких приладів дуже мало, тому хворі приїжджаючи в санаторії ЗАТ «Трускавецькурорт» мають можливість і по показаннях якщо у них є якась певна симптоматика чи просто їх бажання взнати чи є у них схильність до цукрового діабету ми це можемо дуже добре зробити, при чому по дуже помірних цінах.

Звичайно,  це буде добре коли вчасно діагностується, але саме це захворювання, саме цей стан організму, він небезпечний не тим що це саме цукровий діабет, а своїми наслідками, супутніми захворюваннями, які супроводжуються.

Так, ви в тому праві. Справа в тому, що знов ж таки сам цукровий діабет вилікувати неможливо. Всі говорять що сам цукровий діабет не страшний сам по собі, а страшний своїми наслідками. Тому в ЗАТ «Трускавецькурорт» приїжджає дуже багато людей з тими ускладненнями який саме дає цукровий діабет. Перш за все це є і діабетичний ретинопатія, це є захворювання при якому уражається сітківка ока, і в кінцевому цьому результаті такий хворий може осліпнути. Це є діабетичні мікро- і макросудинні ангіопатії, що пов'язано з тим що у хворого можуть розвиватися і інсульт і ішемічна хвороба серця і підвищення артеріального тиску, це є діабетична нефропатія - це є ураження клубочків нервів що приводять до зниження функції нирок кінцевим результатом такі хворі закінчують хронічних нирковим недостатністю. Це є полінейропатія, артропатія, тобто на сьогоднішній день практично немає таких органів і систем, які би не уражалися цукровим діабетом. Саме можливість наших санаторіїв «Алмаз», «Кристал», «Рубін», «Янтар», «Весна» - це є те що ми не тільки можемо хворому допомогти в нормалізації його вуглеводного обміну, але саме основне це ми даємо  можливість покращити роботу органів систем які уражаються саме при цукровому  діабеті.

Що це? Це спеціальна дієта? Це повітря? Це просто хороший настрій, позитив? Це те, що людина нарешті може виспатися спокійно, коли просто нормально зробити неможливо коли поспішаєш на роботу чи на якісь інші зустрічі?

На сьогоднішній день ЗАТ «Трускавецькурорт» дуже активно працює з академічною медициною, це і з медичними університетами, академіями, з експериментальними бальнеологічними лабораторіями які є і в Трускавці і тому розроблений повний комплекс для реабілітації цих осіб. Почнемо з першого, так як ви сказали. Дійсно, що таке Трускавець. Це є чисте повітря, це відсутність будь-якої промисловості, це є чисте гірське повітря, це не мегаполіс, тому що Трускавець не великий, 30 тисяч жителів. Друге - це є наші цілющі мінеральні води. Тобто маючи такий підбір вод мінеральних, які дані нам Богом, ми маємо можливості у наших хворих  покращити і діурез, покращити і відходження жовчі. Це є підвищення адаптації організму опірність до захворювань. За допомогою нашої води ми можемо нормалізувати і жировий і вуглеводний, ліпідний, інший обмін речовин. Крім того, ЗАТ «Трускавецькурорт» санаторії «Алмаз», «Кристал», Рубін», «Янтар», «Весна» володіють чудовою бездоганною лікувально-діагностичною базою. Це є цілий комплекс лікувальних процедур, які направлені на покращення стану хворого при лікуванні цукрового діабету. Перш за все це є і різного роду ванни, мінеральні, скипидарні, які дають можливість покращити реґіонарний системний кровообіг, який страдає при цукровому діабеті. Це є покращення периферичного кровообігу особливо скипидарними ванними чи іншими ванними с перозонами. Це є певний комплекс фізіотерапевтичних процедур, які дають можливість позитивно впливати і на підшлункову залозу, впливати і на інші органи системи. Це  цілий комплекс теплолікування, кисневих і гіпербаричних оксигенацій, це  кисневі пінки, які насичують киснем організм. Я можу і до вечора розказувати повний комплекс, але саме головне що у нас дуже фахові лікарі, лікарі ендокринологи, лікарі педіатри, які саме визначають схему лікування. Вони як художники, для кожного конкретного хворого вони підбирають той комплекс необхідних лікувальних процедур який би впливав і на цукровий діабет і на ті органи, які уражені при цукровому діабеті і плюс ще на ті вторинні захворювання, які можуть бути в хворого попри цукрового діабету.

Пане Володимире, ви не даремно сказали про такий фах як педіатр, тому що і в дітей це діагностується сьогодні, як це не прикро цукровий діабет. Скажіть будь ласка,  з якого віку діти також можуть проходити лікування уже в курортних умовах для підтримки свого стану в нормальному здоровому самопочутті при діагностуванні цукрового діабету? І з якого віку уже справді батьки можуть дізнатись, що у дитини є цукровий діабет?

Цукровий діабет у дітей це є проблема з проблем. Справа в тому що він цілком інакше перебігає ніж у дорослих. Якщо ми говорили що у дорослих лиш малий відсоток припадає на інсулінозалежних, а решта не інсулінозалежних, то у дітей це є кардинально навпаки. Почнемо з того що діти можуть захворювати в дуже ранньому віці, буквально починаючи від року-двох і далі. Якщо говорити про статистику саме дитячу, то мушу вам сказати що статистика далеко не втішна саме у нас на Україні. Це є приблизно 24-25 випадків на 100 тисяч населення. Десь мені попадалося на очі дані в Інтернеті, що у нас додатково, кожного року в Україні, захворює 70 тисяч дітей в рік. Крім того, на прикладі я знаю, що тільки минулого року було зареєстровано десять дитячих смертей, які були пов'язані саме з цукровим діабетом. З недіагностованим і нелікованим. Справа в тому що у дітей, на відміну від дорослих, цукровий діабет розвивається дуже агресивно і дуже швидко. Часто та симптоматика, яка є у дітей, батьків, які далекі від медицини лікують то гострий живіт, то якусь аденовірусну інфекцію, то ще щось і нікому в голову не приходить що іде справа з цукровим діабетом і тільки тоді, коли у дитини можуть розвиватися кома, одна чи друга, і т.д. дитина попадає в стаціонар, тоді батьки взнають що у дитини цукровий діабет. Крім того, я ще раз підкреслюю, що у дитини цукровий діабет перебігає дуже і дуже агресивно.

А яка саме симптоматика при цукровому діабеті?

Перш за все батьки повинні звертати увагу на те, що у дитини постійна слабість, втомлюваність, сонливість. Воно ніби і не підкреслює зразу що це цукровий діабет, особливо якщо дитина часто мочиться, особливо вночі, інколи це списують на нічне нетримання сечі, нікому в голову не приходить що це є цукровий діабет. Якщо у дитини підвищений апетит, якщо це різка зміна ваги, все це повинно насторожити батьків. Я би ще радив батькам після перенесеної аденовірусної інфекції чи інших дитячих хвороб, які провокують стресу організму, все-таки перевіряти дітей на рівень цукру і на можливість того чи є, чи на є якісь ознаки розвитку цукрового діабету.

Тобто це аналіз сечі і кров з пальця?

Це визначають фахівці. Треба перш за все звернутися до педіатра. Мушу вам сказати що ця проблема настільки велика, що саме в Трускавці  в санаторії «Янтар» було створене реабілітаційне відділення для дітей хворих на цукровий діабет у супроводі батьків. Це є прекрасне відділення, яке має і педіатрів і ендокринологів які одночасно може прийняти до 200 осіб. До речі, зараз в Трускавці є акція, що до 31 травня діти можуть оздоровитися безкоштовно, за умови що батьки купують путівку, діти до 10 років можуть приїхати разом з батьками безкоштовно, тому якраз є нагода чи пролікувати своїх дітей, чи просто перевірити, діагностувати чи є ті чи інші захворювання.

Пане Володимире, ще цукровий діабет може супроводжуватись ожирінням, ще одна проблема 21 століття. Наскільки ось тут підхід у лікуванні вашими лікарями?

Ожиріння це дійсно велика проблема. Мені дуже подобається старе італійське прислів'я «Хто господар свого шлунку, той господар свого здоров'я». І це дійсно дуже влучно. Ірраціональне, неправильне харчування якраз призводять до ожиріння. Якщо говорити про сьогоднішній день, то ожиріння як і в Україні, так і в іншому цивілізованому світі дійсно розповсюджується такими семимильними кроками і, на жаль, більшість людей не задумується над своїм станом, над проблемою над ваги. Є таке Українське прислів'я «Великої людини повинно бути багато». Але на сьогоднішній день це прислів'я є вже не актуальним, тому що ожиріння саме по собі ніколи не йде саме. Воно завжди йде в комплексі з іншими захворюваннями і тими ускладненнями яке приводить ожиріння. Ми з вами говорили про цукровий діабет, у лікарів є така фраза «твікс», солодка парочка - ожиріння і цукровий діабет другого типу.

Тому що це також збій в організму як і цукровий діабет так і ожиріння, і наскільки цю пару можна роз'єднати або заспокоїти чи то цукровий діабет, чи ожиріння?

Роз'єднати цю пару не так легко, до того ж ожиріння це не тільки цукровий діабет. Не треба забувати, що такими різними ускладненнями ожиріння це є гіпертонія, розвиток ішемічної хвороби серця, порушення холестеринового обміну, порушення інших органів систем, тому з ожирінням треба боротися в комплексі. Я хотів би навести такий приклад, якщо би вдалося яким дивним чином в усьому світі ліквідувати ожиріння, то тривалість людського життя збільшиться на 5-10 років. А якщо би вдалося ліквідувати онкологію, то тільки на рік. Це говорить про те, який все-таки фактор ожиріння є негативним для нашого суспільства. Знову ж таки, наші пацієнти, які страждають ожирінням, у них думка тільки одна якби за тиждень чи два, скинути максимальну кількість кілограм і через час ходити все з «осиною талією». Інколи слухаєш засоби масової інформації і дійсно рекомендують то чудо трави, то таблетки, то чудо методи, які дають можливість скинути 10-20 кілограм. Але мушу сказати що всі ці методи не мають ніякої перспективи. Не проблема сьогодні швидко скинути вагу. Можна посадити на дуже низьку калорійну дієту, дати добре фізичне навантаження, інколи такі «Лікарі» дають дієти, які швидко зганяють воду з організму і дійсно можна втратити 5-10 кг на протязі тижня, але людина дуже швидко набере ті кілограми, та ще й з надлишком. Чому взагалі виникає ожиріння? Це є, в принципі, захисна реакція організму. Наші предки знали, що не завжди можуть їсти, і тому якась певна частина їди відкладалася про запас в вигляді жирових клітин. На сьогоднішній день в нас цієї проблеми немає, але в організм, генетично, це пам'ятає, і це робить. І якщо би він не мав чого відкладати, він би не відкладав. Тому перш за все, ожиріння це є питання правильного, раціонального харчування. Кожна людина повинна пам'ятати, що харчувати потрібно себе, а не харчувати свої жирові клітини. В санаторії ЗАТ «Трускавецькурорт», де би людина не лікувалася, у нас підхід однаковий. Ми не ставимо собі в питання, для того щоб людина приїхавши в Трускавець моментально скинула енну кількість кілограмів. Ожиріння це є не проблема тижня чи місяця, це є проблема років. У всьому цивілізованому світі, в тому числі і в ЗАТ «Трускавецькурорт» розроблена довгострокова система лікування ожиріння. Вона направлена на то, щоб на протязі півроку навчити хворого тому, щоб він самостійно скинув 10-15% своєї ваги. Організм на це так само специфічно реагує, знижується обмін речовин, змінюється діяльність інших органів систем. І тільки через пів року потрібен інший комплекс лікування, для того щоб закріпити цей ефект, щоб людина не набрала свою вагу назад.  І коли цей ефект закріплений, обмін речовин відновлюється до нормального і вага підтримується, тоді знову знижується вага на 10-15% до нормальної ваги. Але для цього треба закріпити результат. Не є проблема скинути вагу тимчасово, але проходить тиждень, людина добирається до холодильника і все набирає вагу з надлишком.

1.      Запитання від слухача.

Добрий день, я інсулінозалежний від цукрового діабету, інвалід 2 групи. У мене два коротких питання. Перше: мені дуже подобається відпочивати в Трускавці і я вам дякую, що ви там зберегли таку перлину для здоров'я українців. В нас мінімальна пенсія 840 грн. в день проживання на курорті коштує 400 грн. тобто на пенсію пенсіонер може відпочити два дні без проїзду туди і додому. Треба щось робити з цим, щоб українці могли оздоровлюватися у себе вдома не за 50 доларів за добу. І друге питання: ви не відповіли чому народжуються діти з діабетом. Я вважаю що це ГМО продукти, що це пальмова олія в молоці, і дуже багато таких компонентів. Ви якісь рекомендації для Кабміну кажете? Тому нас вже лікують російські фахівці, кажуть що ці продукти собаки, коти, свині не хочуть їсти, а українці....

Відповідаю на питання. На питання перше, на рахунок  цін, за 400 гривень. Мушу вам сказати, що на території Трускавця ЗАТ «Трускавецькурорт», саме наші санаторії «Алмаз», «Рубін», «Кристал», «Янтар», «Весна» дають можливість оздоровитися по економ цінах. На сьогоднішній день вартість одного ліжко-дня (проживання, трьохразове харчування та лікування) коштує всього-на-всього 209 грн. На літо десь приблизно на 10 грн. буде дорожче.  Наша компанія дає можливість для оздоровлення людей з різним достатком - від економ варіанту і до якогось супер - пупер. По сьогоднішній ситуації в Україні  за 200 грн. за добу людина і проживає, і тричі харчується, при чому специфічне харчування для хворих цукровим діабетом, яке змушує лікарів попрацювати над кало ражем, списком продуктів і т.д. я вважаю що це є дійсно дуже пристойна ціна. Крім того, мушу сказати, що ЗАТ «Трускавецькурорт» працює з різними фондами. Це є фонд соціального страхування України з тимчасово втрати працездатності і іншими фондами, тому я би радив людям, які потребують санаторно-курортним реабілітація саме у нас звертатися в ці фонди за місцем проживання для того щоб отримувати пільгову путівку.

На рахунок другого питання дійсно, я згоден, що на сьогоднішній день ситуація з ГМО та іншими продуктами, які приводять до розвитку цукрового діабету у дітей, то дійсно без реальної державної підтримки не обійтися. Я думаю що потрібна досить чітка сертифікація продуктів харчування, особливо тих, що ідуть на дитячий стіл. Мушу вам сказати, що в компанії ЗАТ «Трускавецькурорт»  по відношенню до продуктів які подаються на стіл до наших відпочиваючих відносяться дуже строго. У нас є вибрані поставщики, яких ми перевіряємо. У нас є власна харчова технологічна лабораторія яка не пропустить жодного продукту який не є кондиційним, або не відповідає стандарту. І дійсно, буває часто що ми навіть завертаємо партії продуктів тих які не відповідають. Тому я цілком впевнений, що саме дієтичне харчування в наших санаторіях є оптимальним і є найкращим. Батьки, які приїжджають з дитиною, хворою на цукровий діабет, вони проходять заочну школу самоконтролю, діабетичну школу, тому що лікуються не тільки дитина, але й готується психологічно тато чи мама для того щоб знати як ходити за дитиною.

 

версия для печати